Najlepsi lekarze od USG i Gastroskopii we Wrocławiu.

GASTROSKOPIA: NA CZYM POLEGA BADANIE

29
PAŹ

Lekarz Wrocław Lekarz Wrocław gastroskopia, badanie, żołądek, trawienie gastroskopia, badanie, żołądek, trawienie

Wielu Polaków bardzo często w obawie przed tym badaniem rezygnuje z leczenia i wizyty u lekarza specjalisty. Niestety, ale takie podejście bardzo często wiąże się z pogorszeniem stanu zdrowia i przeprowadzeniem dodatkowych badań. Na czym dokładnie polega gastroskopia, czy na pewno jest to bardzo skomplikowane badanie?

 

Czym jest gastroskopia?

Gastroskopia pozwala dokładnie zbadać część przewodu żołądkowo – jelitowego, który obejmuje przełyk, żołądek i dwunastnicę. Lekarz za pomocą cienkiej, elastycznej rurki zwanej endoskopem, wyświetla obrazy na monitorze.  Endoskop przechodzi przez usta, do przełyku i w dolną część żołądka. Jest to jedno z wielu bardzo dokładnych badań, które pozwala poznać dokładną przyczynę problemów, z którymi boryka się pacjent. Dodatkowo za pomocą tego badania lekarz ma możliwość pobrania materiału (są to próbki tkanek zwane biopsją) z wewnętrznej części żołądka.

 

W jakim celu wykonuje się gastroskopię? 

Gastroskopia pomaga lekarzowi ocenić czym są spowodowane takie objawy jak uporczywy ból brzucha, nudności, niestrawność, zgaga, wymioty, trudności w połykaniu, pieczenie w żołądku i inne. Jest to również doskonały sposób na znalezienie przyczyn, a także ustalenie jaka forma leczenia będzie najlepsza np. w przypadku pojawienie się krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Ponadto Gastroskopia jest bardziej dokładna niż niejedno badanie rentgenowskie. Wykonując ten rodzaj badania lekarz jest w stanie wykryć różnego rodzaju stany zapalne w przewodzie pokarmowym, wrzody, a nawet nowotwory przełyku, żołądka i dwunastnicy. 

 

Jak przygotować się do badania?

Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem będzie przeprowadzenia badania na pusty żołądek. Z reguły zaleca się, aby na 6 godzin przed wykonanym badaniem nic nie jeść, ani nie pić. Dokładne szczegóły i zalecenia każdy pacjent otrzyma od swojego lekarza. Istotne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich zażywanych lekach oraz przebytych chorobach lub pojawiających się alergiach. 

Obecnie gastroskopia uznana jest za powszechne badanie i wykonywana jest w pełni wyposażonych gabinetach lekarskich. Ważna informacja: endoskop nie ingeruje w proces oddychania, a wielu pacjentów tego obawia się najbardzie, że nie będę mogli oddychać, co automatycznie wywołuje niepotrzebnie panikę. Przeważnie badanie trwa około 10 minut, po zakończeniu lekarz omówi pacjentowi wyniki przeprowadzonego zabiegu. Na zakończenie lekarz poinformuje również o zalecanych środkach ostrożności, w szczególności o nie piciu alkoholu przez co najmniej 24 godziny.  

< powrót do listy artykułów