Najlepsi lekarze od USG i Gastroskopii we Wrocławiu.

WRZODY A DIETA I STRES

3
LIS

Lekarz Wrocław Lekarz Wrocław dieta, wrzody żołądka, bakterie, dieta, stres, endoskopia dieta, wrzody żołądka, bakterie, dieta, stres, endoskopia

Wrzody żołądka są niczym innym jak bolesnym owrzodzeniem, które pojawia się w żołądku i traktowane jest jako typ choroby wrzodowej. Kiedy się pojawiają? Z medycznego punktu widzenia występują, gdy zmniejsza się warstwa śluzu, który chroni żołądek przed sokami trawiennymi. W przypadku tej dolegliwości ważne jest, że można ją wyleczyć, dzięki specjalistycznej opiece. Niestety nieleczone wrzody żołądka mogą mieć poważne konsekwencje.

Co powoduje wrzody żołądka?

Najczęściej są objawem zakażenia bakterią Helicobacter pylori (H. Pylori) lub długotrwałym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych takich jak aspiryna czy ibuprofen. Inną przyczyną pojawienia się tej nieprzyjemnej dolegliwości jest nadmierna kwasowość żołądka, która może być spowodowana m.in. genetyką, paleniem papierosów, stresem, a nawet niektórymi pokarmami. 

Klasycznym objawem wrzodów żołądka jest niestrawność oraz uczucie pieczenia między środkową częścią brzucha a klatką piersiową. Zwykle ból brzucha jest bardziej intensywny, gdy jest on pusty. Ważna informacja: stopień nasilenia objawów zależy od wielkości owrzodzenia. 

Inne oznaki występowania wrzodów to utrata wagi, awersja do jedzenia, nudności lub wymioty, nieprzyjemne odbijanie, refluks, zgaga, ciemny stolec, krwawe wymioty. W przypadku którychkolwiek z wymienionych objawów należy porozmawiać z lekarzem, nawet jeśli dyskomfort trawienny jest dość łagodny. W przypadku wrzodów sytuacja może w każdej chwili się pogorszyć, a krwawiące mogą zagrażać życiu. 

Jak zdiagnozować wrzody żołądka?

Rozpoznanie i leczenie zależne jest od objawów i nasilenia owrzodzenia. Lekarz na początku prześledzi historię medyczną, zapozna się z przyjmowanymi lekami. Jeśli uzna, że należy wykluczyć zakażenie H. Pylori może zlecić np. badanie krwi. Najczęstszym badaniem stosowanym w rozpoznaniu wrzodów jest endoskopia (zwana również gastroskopią). Więcej na temat tego badania możecie przeczytać w tym artykule -> http://lekarzwroclaw.pl/blog/szczegoly/27/gastroskopia-na-czym-polega-badanie

Jakie leczenie?

Leczenie będzie zależne od stopnia owrzodzenia oraz pojawiających się objawów. W większości przypadków stosuje się leczenie farmakologiczne. Inaczej jest w przypadku krwawiącego owrzodzenia – w takim przypadku pacjent jest zazwyczaj hospitalizowany i intensywnie leczony endoskopowo i dożylnie.  W sytuacji, gdy okaże się, że wrzody żołądka występują z powodu H.pylori, stosowana jest antybiotykoterapia.  Niektórzy lekarza zalecają również spożywanie zwiększonej ilości probiotyków. 

Dieta formą leczenia

Z medycznego punktu widzenia jedno jest pewne: jedzenie zdrowej żywności może korzystnie wpłynąć na układ pokarmowy i ogólny stan zdrowia. Zaleca się spożywanie produktów bogatych w błonniki, w tym owoce i warzywa. Ciekawostką jest, że niektóre produkty mogą zwalczyć bakterię H.pylori. Warto sięgać po: brokuła, kalafiora, kapustę, rzodkiewki, zielone warzywa liściaste (szpinak, jarmuż), kiszonki, jogurty, jabłka, jagody, maliny, truskawki, jeżyny oraz oliwę z oliwek. 

Poza dietą i innymi środkami ostrożności, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii, które mogą wywołać wrzody żołądka należy regularnie myć ręce. Dodatkowo należy upewnić się, że dokładnie i prawidłowo myje się produkty spożywcze. 

 

< powrót do listy artykułów