Najlepsi lekarze od USG i Gastroskopii we Wrocławiu.

PODKRĘĆ SWÓJ METABOLIZM...DIETĄ I AKTYWNOŚCIĄ

29
LIS

Lekarz Wrocław Lekarz Wrocław dieta, metabolizm, spalanie, przemiana materii, aktywność fizyczna dieta, metabolizm, spalanie, przemiana materii, aktywność fizyczna

To jaki mamy metabolizm jest indywidualną sprawą –  jedni nie narzekają na swoją przemianę materii i są zadowoleni ze swojej wagi, natomiast drudzy pomimo wielu starań mają problemy z funkcjonowaniem metabolizmu. Nie oznacza to jednak, że musisz być skazany na wolniejsze spalanie kalorii, wystarczy wprowadzić odrobinę zmian do swojej codziennej diety i obecnego trybu życia. 

 

Najskuteczniejszym sposobem na przyspieszenie metabolizmu jest zwiększenie ruchu i wprowadzenie pewnych zmian żywieniowych.  Przemiana materii jest złożonym procesem, w wyniku którego żywność zamienia się w energię, która „zasila” ciało. Większość zapotrzebowania na kalorie wynika z podstawowej przemiany materii, pozostała część przeznaczona jest na aktywność oraz na wchłanianie składników odżywczych przez organizm. 

 

Nowe badania pokazują, że bardziej efektywnie będziesz spalać kalorie kiedy zdecydujesz się na regularny trening kilka razy w tygodniu. Specjaliści zalecają, aby skoncentrować się na interwałach, tzn. gdy następnym razem będziesz biegać lub pływać, zwiększ intensywność swojego treningu przez 30 sekund, po czym wracaj do normalnej prędkości. Ten rodzaj ćwiczeń przyspieszy Twoją przemianę materii. 

 

Kolejnym sprawdzonym rozwiązaniem jest wprowadzenie do diety produktów bogatych w kwasy omega-3. Dlaczego spożywanie dużej ilości ryb takich jak łosoś, śledź czy tuńczyk przyczynia się do poprawy przemiany materii? Naukowcy dowiedli, że kwasy omega 3 skutecznie zmniejszają stany zapalne i pomagają w regulacji metabolizmu. Jeśli z pewnych przyczyn nie jesteś miłośnikiem ryb, spróbuj do swojej codziennej diety dodać np. olej lniany lub orzechy włoskie, migdały oraz nasiona. 

 

Ważne jest, aby jeść odpowiednią ilość kalorii każdego dnia. Niestety większość Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego, że niskokaloryczne diety spowalniają metabolizm i mają negatywny wpływ na spalanie kalorii. Ograniczenie jedzenia na pewno nie jest pomocne, gdy chcesz zrzucić kilka dodatkowych kilogramów lub utrzymać swoją masę ciała. 

 

Jakie są jeszcze sprawdzone sposoby na poprawę metabolizmu?

 

Badania potwierdzają, że kluczem do utrzymania prawidłowej przemiany materii jest… odpowiednia ilość snu. Dlaczego? Jeśli jesteś niewyspany Twój organizm znacznie wolniej pracuje. Niestety Polacy coraz częściej zapominają o jedzeniu śniadania, a to właśnie tej rodzaj posiłku odpowiada za prawidłowy metabolizm. Śniadanie białkowo – tłuszczowe może zwiększyć przemianę materii nawet o 10 %! Zaleca się również picie zielonej herbaty, która jest silnym stymulatorem metabolizmu. 

Podsumowując: dla utrzymania prawidłowej przemiany materii (lub jej poprawy) nie wolno się głodzić tylko należy jeść zdrowo, zachowując odpowiednie porcje  i ćwiczyć regularnie. 

 

< powrót do listy artykułów