Najlepsi lekarze od USG i Gastroskopii we Wrocławiu.

GRYPA ŻOŁĄDKOWA - JAK SOBIE RADZIĆ?

15
STY

Lekarz Wrocław Lekarz Wrocław grypa żołądkowa, jelitówka, dieta, wymioty, biegunka, gorączka, ból żołądka grypa żołądkowa, jelitówka, dieta, wymioty, biegunka, gorączka, ból żołądka

Grypa żołądkowa to nic innego jak infekcja żołądka i jelit, która zazwyczaj wywołana jest wirusami lub bakteriami albo pasożytami. Bardzo często rozwija się po kontakcie z zakażoną osobą lub spożyciu szkodliwej  żywności. Najczęstsze objawy tej przykrej dolegliwości to biegunka, skurcze żołądka oraz wymioty. Chociaż grypa żołądkowa jest niezwykle nieprzyjemna, większość chorych wraca do zdrowia w ciągu kilku dni – bez dalszych komplikacji. Jak są najczęstsze przyczyny „jelitówki”? Jak sobie z nią radzić w domowych zaciszu? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego dzisiejszego artykułu. 

Grypa żołądkowa potocznie nazywana „jelitówką” to nic innego jak wirusowe zapalenie żołądka oraz jelit. Jej najczęstszymi objawami są: wodnista biegunka, skurcze i ból żołądka, nudności, wymioty, sporadyczne bóle mięśni oraz głowy, w niektórych przypadkach niewielki stan podgorączkowy. W większości przypadków objawy pojawiają się już po 12 godzinach od momentu zarażenia i utrzymują przez okres 3-7 dni. W ciężkich przypadkach może to nawet potrwać przez 10 dni! Ważna informacja: osoby, które zauważą u siebie objawy grypy żołądkowej nie powinny chodzić ani do szkoły ani do pracy, aby nie zarazić innych osób. 

W przypadku grypy żołądkowej, jako formy leczenia nie stosuje się antybiotyków, ponieważ jest to rodzaj choroby wywołanej wirusami. W przypadku wysokiej gorączki można zalecić pewne preparaty obniżające, ale należy je stosować ostrożnie, ponieważ mogą wpłynąć negatywnie na pracę żołądka. W ciężkich przypadkach lekarze przepisują również leki przeciwwymiotne mogące złagodzić uczucie mdłości. 

W czasie trwania grypy żołądkowej ważne jest, aby zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia. Większość osób zmagających się z „jelitówką” nie ma ochoty na jedzenie, co może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Dodatkowo przez biegunkę, wymioty oraz pocenie się przez ciało traci się mnóstwo płynów. Najlepszą formą nawadniania będzie picie dużej ilości wody. W momencie kiedy samopoczucie ulegnie lekkiej poprawie można spróbować wypić bulion lub zjeść delikatne zupy.

W późniejszym czasie, kiedy chory zacznie odczuwać głód może jeść ryż, jabłka oraz w szczególności banany, które zawierają spore ilości potasu, który może pomóc w zastąpieniu składników odżywczych utraconych wskutek wymiotów oraz biegunki. W niektórych przypadkach ulgę przynosi również picie mięty, która uspokaja żołądek oraz dodanie do herbaty imbiru, który może złagodzić niektóre objawy grypy żołądkowej. 

Grypa żołądkowa niestety bywa bardzo wyczerpująca, dlatego szczególnie należy zadbać o odpoczynek. Organizm potrzebuje sporo energii, aby zwalczyć infekcję. Każdy kto zmaga się z „jelitówką” powinien odpoczywać w ciągu dnia i zadbać o to, aby w spokoju przespać całą noc. 

 

< powrót do listy artykułów