Najlepsi lekarze od USG i Gastroskopii we Wrocławiu.

Choroba trzustki: jak sobie radzić?

23
STY

Lekarz Wrocław Lekarz Wrocław dieta, trzustka, zapalenie trzustki, objawy, leczenie, dieta, trzustka, zapalenie trzustki, objawy, leczenie,

Trzustka to część Twojego ciała, która odpowiada między innymi za to, w jaki sposób organizm przetwarza cukier, uwalnia cenne enzymy i pomaga w trawieniu pokarmu. Kiedy trzustka staje się opuchnięta nie może pełnić swoich funkcji – wtedy najczęściej mamy do czynienia z jej zapaleniem. 

 

Trzustka – ważny narząd Twojego ciała

Odżywianie jest niezwykle ważną częścią leczenia pacjentów z zapaleniem trzustki. Dlaczego jest to aż tak istotne? Narząd ten jest ściśle związany z procesami trawiennymi, dlatego bardzo ważne jest to, po jakie produkty sięgasz. Naukowcy przeprowadzają szereg badań dotyczących leczniczego wpływu żywności w przypadku chorób trzustki. Szukają dowodów na to, że odpowiednio opracowana dieta może być bardziej skuteczna niż leczenie farmakologiczne. 

 

Jak wygląda leczenie?

Bardzo ważne jest, aby pacjenci z zapaleniem trzustki spożywali pokarmy bogate w białko, produkty pełnoziarniste, te o niskiej zawartości tłuszczu, zawierające cenne przeciwutleniacze, bogate w składniki odżywcze. Ważne jest również unikanie alkoholu oraz tłustych i smażonych potraw, które mogą obciążyć trzustkę i spowolnić jej działanie. Pacjenci cierpiący na zapalenie trzustki powinni również ograniczyć spożywanie słodyczy, ponieważ są oni w grupie ryzyka zachorowań na cukrzycę. Zamiast sięgać po słodkości znacznie lepszym rozwiązaniem będzie regularne jedzenie np. owoców. Dla każdego pacjenta zalecenia dotyczące leczenia oraz stosowanej diety są indywidualne, ponieważ stan każdego pacjenta jest inny i może wymagać wprowadzenia specyficznych rozwiązań. 

W profilaktyce zdrowotnej leczenia zapalenia trzustki istotne jest unikanie tłuszczy trans oraz smażonego w głębokim tłuszczu jedzenia. Dlaczego? Ten rodzaj żywności może wywołać zapalenie trzustki nawet u osób zdrowych! Ma szkodliwe działanie nie tylko na przewód pokarmowy, ale również przyczynia się do wysokiego poziomu złego cholesterolu oraz zachorowań na inne choroby przewlekłe. 

Leczenie zarówno w trakcie jak i po zapaleniu obejmuje również rzucenie palenia, które wpływa negatywnie na regenerację trzustki. Istotne jest utrzymanie diety niskotłuszczowej oraz stałe nawadnianie organizmu. Kluczem do utrzymania zdrowia będzie również spożywanie mniejszych posiłków, ale za to częściej. Takie rozwiązanie wpływa korzystnie na cały układ trawiennych. Nie należy zapominać również o dostarczaniu do organizmu cennych witamin i minerałów, ponieważ pacjenci z zapaleniem trzustki są narażeni na niedobór składników odżywczych m.in. z powodu zwiększonej aktywności metabolicznej. Dla przypomnienia: niedobór składników odżywczych może powodować zwiększone problemy trawienne oraz osłabienie układu odpornościowego. 

 

Dobre i złe produkty

Zastanawiacie się po które produkty warto sięgać, a których powinniście unikać? I tak z produktów zbożowych zaleca się płatki owsiane, ryż, makarony, kaszę jęczmienną, perłową, suchary, chleb chrupki. Niezalecane są kasze gruboziarniste oraz mrożone ciasta i ciasteczka, chleb i bułki pełnoziarniste. Z warzyw bez ograniczeń można spożywać marchew, kalarepę, szparagi, kalafior, buraki, pomidory, natomiast lepiej jest ograniczyć cebulę, kapustę, groch, fasolę.  Jeśli chodzi o owoce, można jeść jabłka, banany, brzoskwinie, maliny oraz truskawki. Wszystkie niedojrzałe owoce oraz śliwki mogą wpływać negatywnie na pracę trzustki. 

 

 

< powrót do listy artykułów