Najlepsi lekarze od USG i Gastroskopii we Wrocławiu.

NIEPRZYJEMNY REFLUKS

31
STY

Lekarz Wrocław Lekarz Wrocław dieta, refluks, choroby, układ pokarmowy, zgaga, przełyk dieta, refluks, choroby, układ pokarmowy, zgaga, przełyk

Szacuje się, że aż 20% dorosłych osób w krajach wysokorozwiniętych choruje na refluks żołądka, średnio raz w tygodniu. Dlaczego aż tyle osób cierpi z powodu nieprzyjemnych dolegliwości związanych z powracającą treścią żołądkową do przełyku co w efekcie końcowym może powodować zgagę? 

 

Czym jest refluks?

Niestety, ale długo nie leczony refluks może wiązać się z wieloma powikłaniami i to nie tylko związanymi ze sferą układu trawiennego. Głównym powodem pojawienia się refluksu jest dysfunkcja mięśnia zwanego dolnym zwieraczem przełyku, który automatycznie powinien zamykać się zaraz po przejściu pokarmu. W sytuacji gdy mięsień ten nie kurczy się prawidłowo – nie zapobiega przedostaniu się pokarmu (wraz z kwaśnymi składnikami soku żołądkowego oraz enzymami trawiennymi) do przełyku. Ciekawostką jest, że oprócz stosowania odpowiednich leków, wybór odpowiedniej żywności jest również kluczem do opanowania, a nawet złagodzenia refluksu żołądkowo – przełykowego. Badania pokazują również, że długotrwałe powikłania związane z nieleczonymi objawami refluksu mogą przyczynić się nawet do zachorowań na raka przełyku. 

 

Jakie są objawy?

Najczęstszymi objawami refluksu są:

zgaga, gorzki smak w jamie ustnej, duszności, kaszel, suche usta, podrażnienie dziąseł, nieprzyjemny oddech, zwroty kwaśnych pokarmów, wzdęcia po posiłkach, nudności, permanentne odbijanie po jedzeniu, czkawka trudna do opanowania, trudności w połykaniu, chrypka występująca po przebudzeniu, przewlekłe podrażnienie gardła oraz bolesność i suchość w jamie ustnej. 

 

Co może powodować refluks?

Do najczęstszych przyczyn zalicza się : problemy z układem pokarmowy, starzenie się, problemy z niedożywieniem, w niektórych przypadkach ciąża, otyłość oraz nadwaga, spożywanie większych posiłków oraz palenie papierosów. Coraz więcej badań wskazuje na to, że złe wchłanianie węglowodanów może mieć wpływ na pojawiający się refluks. 

 

Co jeść?

Objawy refluksu żołądkowo – przełykowego przede wszystkim mogą wynikać z nieodpowiedniej ilości kwasu żołądkowego. Oto konkretne produkty, które mogą złagodzić niektóre z objawów:

 

Warzywa – mają naturalnie niską zawartość tłuszczu oraz cukru i pomagają zmniejszyć ilość kwasu żołądkowego. Warto sięgać po fasolkę szparagową, brokuły, szparagi, kalafior, liściaste warzywa. 

 

Imbir – ze względu na naturalne właściwości przeciwzapalne jest naturalną metodą leczenia zgagi oraz problemów żołądkowo – jelitowych. 

 

Chude mięso – takie jak kurczak, indyk oraz ryby mogą zmniejszyć objawy refluksu. Zaleca się gotowanie mięsa, a nie smażenie czy duszenie. 

 

Owoce – takie jak banany jabłka, gruszki mogą okazać się pomocne w walce z przykrymi dolegliwościami jakie powoduje refluks. Ważna informacja: nie zaleca się spożywanie owoców cytrusowych, które mogą wywoływać refluks. 

 

 

 

< powrót do listy artykułów