Najlepsi lekarze od USG i Gastroskopii we Wrocławiu.

DIETA A KANDYDOZA

28
MAJ

Lekarz Wrocław Lekarz Wrocław dieta, kandydoza, candida, drożdże, cukier, jelita, ibs, trawienie dieta, kandydoza, candida, drożdże, cukier, jelita, ibs, trawienie

W dzisiejszych czasach wydaje się, że istnieje tysiące diet eliminacyjnych, które wyleczą każdą dolegliwość, od migreny aż po trądzik! A co z kandydozą, czy bliżej nam znaną Candidą? Czy dieta przy tej chorobie może okazać się skuteczna? O tym przeczytacie w naszym artykule.

Candida to nic innego jak rodzaj drożdży, które żyją w jamie ustnej i jelitach lub na skórze. I nic w tym dziwnego, ponieważ są integralną częścią organizmu (zwłaszcza w jelitach), jednak gdy ich poziom staje się zbyt wysoki, mogą siać spore spustoszenie w organizmie. 

Nadmiar Candidy wiąże się przede wszystkim z tzw. pleśniawicą czyli białymi plamami w jamie ustnej, a także z infekcjami zatok, ogólnym zmęczeniem, problemami skórnymi, chorobami układu trawiennego – takimi jak zespół jelita drażliwego oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ciekawostką jest, że gdy Candida utrzymuje prawidłowy poziom w organizmie, wspomaga skuteczne wchłanianie składników odżywczych. 

Kandydoza, powszechnie określana mianem „Candida” jest rodzajem grzyba, który dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn w różnym wieku i atakuje różne części ciała. Najczęściej występuje w jamie ustnej, nosie, uszach, przewodzie pokarmowym, a nawet na paznokciach i stopach. Jak najczęściej objawia się kandydoza? Od nieświeżego oddechu zaczynając, po długotrwałą zgagę, aż po artretyzm! Ze względu na to, że kandydoza wiąże się z ogólnymi objawami, bardzo często jest ignorowana, nierozpoznana lub źle diagnozowana. 

Nasuwa się pytanie: czy kandydozę da się wyleczyć? Czy wymaga specjalistycznej opieki lekarskiej? 

Leczenie nadmiaru poziomu grzybów Candida składa się z trzech, głównych elementów: probiotyków, leków przeciwgrzybicznych oraz...diety. Dlaczego? Probiotyki są wykorzystywane ze względu na ponowne wprowadzenie „dobrych bakterii” do organizmu, a także stabilizacji bariery ochronnej w jelitach, a z kolei leki przeciwgrzybiczne  niwelują nadmierną ilość grzybów. A co z dietą? 

Największym wrogiem kandydozy są następujące produkty: cukier, biała mąka, drożdże  i alkohol. Lekarze uważają, że to właśnie te składniki mają wpływ na przerost candidy w naszym organizmie. Ponadto nie powinno spożywać się produktów przetworzonych, węglowodanów prostych,  owoców o wysokiej zawartości cukru, napoi alkoholowych oraz kofeinowych, produktów zawierających drożdże oraz słodyczy. 

A co zamiast? Na pewno warto sięgać po niskokaloryczne owoce, zdrowe tłuszcze, chude białko, czosnek (działa antybakteryjnie), siemię lniane, przyprawy korzenne, ocet jabłkowy (działanie niepotwierdzone badaniami) oraz  kiszonki, które są naturalnym probiotykiem. Nie wszyscy wiedzą, że dieta o niskiej zawartości cukru jest najważniejszym elementem procesu leczenia kandydozy. 

I na koniec nasuwa się najważniejsze pytanie: jak długo muszę być na takiej diecie, aby odniosła zadowalające rezultaty? Odpowiedź jest prosta: aby odnieść sukces w walce z kandydozą, należy stosować się do wyżej wymienionych zaleceń do kilku tygodni. Uwaga: po zakończonej diecie nie można szybko powrócić do starych nawyków żywieniowych! Gdy poziom grzybów Candida zostanie wyrównany w organizmie, to z czasem można wrócić do ponownego wprowadzania wcześniej unikanych pokarmów – zachowując przy tym umiar. 

 

< powrót do listy artykułów