Specjalistyczne badania USG i zabiegi Gastroskopii.

Gastroskopia

Gastroskopia z testem ureazowym w kierunku bakterii Helicobacter Pylori

Gastroskopia to badanie umożliwiające zobaczenie wnętrza przełyku, żołądka, dwunastnicy. Gastroskopia jest zatem nieoceniona w diagnozie schorzeń układu pokarmowego. Badania gastroskopowe wykonywane są przez wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych Lekarzy.

Bakteria Helicobacter Pylori

Jak się przygotować do Gastroskopii?

Pacjent musi odpowiednio przygotować się do gastroskopii. Należy być co najmniej 8 godzin na czczo.

Jak przebiega badanie gastroskopowe?

Badanie gastroskopowe przebiega w następujący sposób:
Gastroskop wprowadza się przez jamę ustną do żołądka i dwunastnicy.
Przez cienkie, giętkie światłowody do wnętrza badanego narządu przesyłane jest światło, dzięki czemu Lekarz ma możliwość dokładnego obejrzenia wnętrza żołądka i dwunastnicy. Gastroskop zawiera w swym wnętrzu kanał biopsyjny biegnący wzdłuż całego aparatu, który ma średnicę ok. 2 mm. Przez kanał gastroskopu wsuwane są kleszczyki, którymi pobierany jest wycinek niezbędny do wykonania testu ureazowego na obecność bakterii Helicobacter pylori (HP), wywołującej np. wrzody żołądka.

Kto może poddać się badaniu gastroskopowemu?

Gastroskopię mogą mieć wykonywaną wszyscy, niezależnie od płci i wieku (jeżeli oczywiście nie ma przeciwwskazań do badania). Gastroskopia może być powtarzana tyle razy, ile jest to niezbędne. W przypadku stwierdzenia zmiany o charakterze nadżerki lub wrzodu konieczne jest pobranie tzw. biopsji, czyli wycinka tkanki do badania histopatologicznego, poza tym powinna być zawsze wykonana gastroskopia kontrolna po okresie terapii lekowej.

Czy gastroskopia boli?

Nowoczesne cienkie gastroskopy, którymi dysponują Specjalistyczne Gabinety Lekarskie powodują, że gastroskopię bez problemów znoszą wszyscy pacjenci. Wielokrotnie wracają oni na gastroskopowe badanie kontrolne, wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Gastroskopia nie jest badaniem najprzyjemniejszym, ale za to niebolesnym (!). Dzięki ogromnemu doświadczeniu naszych Lekarzy gastroskopia trwa bardzo krótko, około 2 minut.
Koncentracja, spokojny, głęboki oddech oraz postępowanie zgodnie z instrukcjami Lekarza przeprowadzającego gastroskopię sprawią, że badanie stanie się znacznie łatwiejsze. Lekarz krok po kroku będzie informował o tym, jak postępować i jakiego efektu się spodziewać. Podczas gastroskopii lekarz pokieruje właściwym rytmem oddechu pacjenta.

Co otrzymuje pacjent po badaniu?

Pacjent otrzymuje pełną dokumentację badania, tj. pełny opis schorzenia, niezbędny do ukierunkowania dalszego leczenia w formie wydruku komputerowego, wyczerpujący komentarz dotyczący wyniku gastroskopii oraz wynik testu na obecność bakterii Helicobacter Pylorii (HP). W razie konieczności gastroskopia połączona jest z wizytą lekarską, podczas której następuje przepisanie odpowiednich leków, skierowanie w razie potrzeby pacjenta do lekarza innej dziedziny medycyny, szpitala, bądź zalecenia dotyczące np. przestrzegania odpowiedniej diety, odpowiednich form ruchu, czy rehabilitacji.